loading...

Біосферний  заповідник 
Асканія-Нова


Одне з 7 природних чудес України

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна — найстаріший степовий резерват світу, одне з 7 природних чудес України, що входить в сотню найвідоміших заповідних територій планети, вже відсвяткував своє сторіччя.

Він розташований у Чаплинському районі Херсонської області та займає площу 33,3 тисячі гектарів, включає заповідний степ (ядро), буферну зону і зону типового землекористування.

Він по праву є старим степовим Біосферним заповідником планети і найкрупнішим серед європейських степових заповідних територій. Біологічна різноманітність степових екосистем налічує більше 500 видів вищих рослин і більше 3000 видів тварин. 

В Асканії-Новій мешкають в напіввільних умовах зебри і антилопи, бізони та буйволи, олені і дикі коні - всього понад 1000 тварин.

Флора Асканії

У дендрологічному парку розміщується 1030 деревних рослин і більше 680 видів трав'янистих. Це найкрупніший дендрологічний парк степової зони України, що має з 1983 року статус загальнодержавного. 

Багато видів, зниклих за останні два сторіччя на величезних просторах минулих степів Євразії, тут продовжують існувати як звичайні: ковила - українська, Лессинга, волосиста, тюльпани скіфський і Шренка, белльовалія сармат, лук Регеля, волошка Талієва, зіркоплідник частуховидний  та інші.

 

Тваринний світ

Через нинішню територію заповідника споконвіку проходить Азово-Чорноморський міграційний коридор, яким щорічно переміщається більше 250 видів птахів  поодинці, десятками або величезними скупченнями в 40, 150 і навіть  до 500 тисяч особин. Асканія-Нова - один з основних в Північному Причорномор'ї пунктів весняно-осінніх скупчень сірого журавля - до 44 тисяч особин, зимівель дрохви - до 2500 особин, білолобого гусака, крижня і багатьох інших видів.

З ссавців в степу постійно мешкають борсук, лисиця, вовк, заєць-русак, безліч представників ряду гризунів. Плазуни мають в своєму складі ряд раритетних видів: полоз сарматський, степова гадюка, медянка. В цілому, тваринний світ заповідної території налічує 69 видів, занесених в Червону книгу України, 295 що охороняються  Бернською конвенцією, 104  Боннською конвенцією, 12 занесених в Європейський червоний список.

Вирушаючи в Асканію Нову, не забудьте фотоапарат і відеокамеру! Інакше вашим розповідям про місцеві чудеса природи ніхто не повірить!

Антилопи

Заповідник Асканія-Нова населяють тварини з різних континентів, це єдиний зоопарк світу, який утримує степову антилопу сайгака. Тільки в Асканії-Нова отримують цілюще молоко африканської антилопи кани.



Птахи

Навесні і влітку з раннього ранку степ дзвенить від співу жайворонків і польових коників, чокання вертких каменок. Тут живуть близько 120 страусів, привезених з Австралії, Південної Америки та Африки. По парку поважно розгулюють фазани та павичі, на ставках плаває величезна кількість лебедів, фламінго, журавлів, диких гусей і качок.

Тут Ви побачите рідкісних представників пернатого царства, яке налічує понад 60 видів.



Плазуни

Плазуни представлені 6 видами. Найбільш часто зустрічається ящірка прудка. У невеликій кількості збереглися полози - чотирьохполосий і жовтобрюхий, вужові представлені звичайним вужем і мідянкою. З отруйних змій живе степова гадюка. Чисельність степової гадюки різко скоротилася за останні 10 років.



Зебри

Зебри чисельністю до 20 голів і інші тварини влітку випасаються у відкритому степу, часто разом з кіньми Пржевальського. Це надає таким змішаним стадам незвичайний екзотичний вигляд. Взимку зебр тримають в приміщеннях типу стайні. В Асканії-Нова міститься кілька видів зебр, в тому числі зебри Чапмана, Гранта, Греві.



Трансконтинентальне значення Біосферного заповідника "Асканія-Нова"

Фальц-Фейнівські традиції розводити  тварин не тільки у вольєрах зоопарку, а і на степових просторах одержали подальший розвиток у заповіднику. Асканійській зоопарк з напіввольним утриманням тварин довгий час залишався одним з найбільших парків світу, а також центром наукових розробок по їх збереженню і поверненню в дику природу. Асканія-Нова зробила основний внесок в збереження рідкісного виду - коня Пржевальського. У 1992 році, після довгої відсутності в дикій природі, вид успішно повернений з Асканії-Нова і Голландії в резерват Хустан-Нуру поблизу Улан-Батора.

У Асканії-Нова, вперше в світі, ще на початку ХХ сторіччя почалися досліди по штучному заплідненню тварин, що дало неймовірний поштовх в розвитку тваринництва. На сьогодні немає жодного зоопарку України і пострадянського простору, де б не мешкали копитні або птахи асканійського походження. Багато видів птахів, що мешкають на території зоопарку у вольних популяціях, мають можливість розселятися на простори планети. Географія цього розселення тягнеться від Західної Франції до Забайкалья і від Нової Землі до верхів'їв Блакитного Нила. Таке трансконтинентальне значення сучасного Біосферного заповідника "Асканія-Нова".

Контактна інформація

Херсонська область, Чаплинский район, смт. Асканія-Нова, вул.Фрунзе 13, індекс 75230
е-mail: askania.zap@gmail.com
askania-nova-zapovidnik.gov.ua

Замовлення на екскурсії по телефону: 
тел/факс (05538) 6-12-86;
моб. 0996562344 - диспетчер
або за ел.адресою: askania-eco@mail.ru

Інформацію про росклад руху автобусів автостанції Асканія-Нова
можна отримати по телефону 0503157018 або
на сайті автовокзалу м. Херсон

kherson.ukraine.avtovokzal.tel

Ми хочемо зробити світ кращим для життя. Ваш подарунок сьогодні допоможе нам нагодувати тварин заповідника, дати їм лікування та догляд, якого вони потребують.

Азово-Сиваський національний природний паркНазадОстрів-коса ДжарилгачДалі