loading...

Олешківські піски


Історія виникнення

«Олешки» — насправді давня назва міста Цюрупинськ, поблизу якого розташована пустеля. Особливістю ландшафтів Олешківські піски завдячують своєму походженню. Існує цікаве припущення, що створення пустелі стало результатом того, що в долиною стародавнього Дніпра за льодовикової епохи рухався велетенський масив континентального льоду. Він періодично приходив з півночі по руслу Дніпра і приносив із собою сотні кілометрів ґрунтової маси, що залищалася після танення льдовика. Цей ґрунт формував природні дамби, що відмежовували прильодовикові озера від нижньої ділянки русла ріки.

 

Олешківські піски — це друга найбільша пустеля у Європі, яка займає площу близько 1600 квадратних кілометрів.

А коли ж льодовик танув, рівень води в цих озерах поступово підіймався і в якусь мить дамба не витримувала напруги і проривалася. Величезний потік води рухався Дніпром до Чорного моря і змивав все на своєму шляху. В районі сучаснії Нової Каховки, швидкість потоку зменшувалася і трильйони тон піску, змитого з берегів Дніпра, осідали на дно, що утворило масивні піщані арени.

Незважаючи на те, що у певному сенсі піски завжди існували в долинах Дніпра, все ж їх поширенню сильно сприяла людська діяльність. У 18-19 століттях тут велося активне тваринництво, а саме вівчарство.

Худоба почала знищувати рослинний покрив, таким чином збільшуючи простір для пісків. До того ж розширення піщаного масиву було підсилене вітровою ерозією.

З кінця 18 століття почалися роботи з метою стримання поширення пісків, було створене Олешківське лісництво для підтримання лісорозведення. Однак у другій половині 19 століття, після наділення селян землею, ліси сильно постраждали від нераціонального природокористування, що призвело до збільшення площі пісків. Аби зупинити цей процес, почалося активне насадження соснових лісових масивів, садів та виноградників. Тому, правильно визначати Олешківські як напівпустелю.

Пустелю умовно поділяють на 7 арен, кожна з яких відрізняється природними та кліматичними особливостями.

Як і всі пустелі, вона складається з чисельних бахранів заввишки близько 5 м (окремі сягають висоти 20 м), що пересуваються завдяки дії вітру. Влітку температура піску сягає 75°C, крім того тут рідко йдуть дощі, а іноді трапляються навіть піщані бурі. Глибоко під пісками знаходиться прісноводний пласт, але його використання жорстко обмежується, адже він необхідний для стримування росту пустелі.

Світанок

Світанок на Олешківських пісках, як найграндіозніше і найвидовищніше явище на планеті, вдасться поспостерігати як в планетарії. Разом зі світанком прокидаються і починають співати птахи, прокидаються і комахи.

Ящірка

Ящірки тут бігають просто під ногами. Також у цієї тварини дійсно є дивна звичка - вилізти куди-небудь на бархан, відкрити рот, розпустити свої знамениті «вуха» (складки шкіри в кутах рота) і стирчати посеред неймовірної спеки.

Ландшафти

Природні ландшафти, які тут співіснують пліч-о-пліч, дуже різноманітні: піщаний степ, луки, гаї, болота і озера. Фауна і флора Олешківських пісків також унікальна - деякі рослини і тварин ви не зустрінете більше ніде в світі.

Туристичні маршрути

Всі умови для активного туризму

У середині XX ст. на території проводилися військові навчання, що включали стратегічні бомбардування. Цей факт вплинув на створення величезних барханів заввишки до 20 метрів, що збереглися і до сьогодні. 

З 2010 року Олешківські піски стали національним природним парком, що сприяє збереженню природних та екологічних характеристик території.

На території Олешківських пісків можна успішно розвивати майже всі напрямки активного туризму. Цьому сприяє відмінне місце розташування поруч із залізницею. А в 30 км на південь – морське узбережжя, тому туристи можуть вибратися в пустелю, не втрачаючи при цьому багато часу.

На території Олешківських пісків є всі умови для активного туризму: пішохідні, велосипедні, кінні та авто-мото походи і трофі по пісках.

Ми хочемо зробити світ кращим для життя. Ваш подарунок сьогодні допоможе нам нагодувати тварин заповідника, дати їм лікування та догляд, якого вони потребують.

Як дістатися?

Олешківські піски починаються в 40 кілометрах на схід від Херсона.
Доїхати сюди найпростіше на автомобілі, через Цурюпинськ, а потім - далі на схід.

Також є туристичні фірми, які організовують активні 2-3 денні тури по Олешківських пісках.

Поштова адреса: 75500, Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Петровського, 54
Тел.(05534), 3-21-09, факс 3-65-90
E-mail: nacpark@genich.hs.ukrtel.net, nacpark@mail.ru

Острів-коса ДжарилгачНазадДельта Дніпра та острів БілогрудівДалі